Zespół Otella - czym jest? Jak leczyć?

Alkohol jest substancją psychoaktywną, co oznacza, że oddziałuje na sferę emocjonalną człowieka. Nic dziwnego, że uzależnienie od etanolu może sprzyjać chorobom psychicznym. Jedną z nich jest Zespół Otella, na który przeważnie cierpią mężczyźni (dużo rzadsze są przypadki wśród kobiet). Co to za choroba i jakie są jej objawy? Jak leczyć Zespół Otella? Wyjaśniamy!

Co to jest zespół Otella?

Zespół Otella znany jest również jako alkoholowy obłęd zazdrości lub paranoja alkoholowa. Osoba cierpiąca na tę chorobę nieustannie podejrzewa swoją partnerkę o zdradę. Jednak jej podejrzenia nie znajdują żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Zespół Otella należy bowiem do zaburzeń psychotycznych, w wyniku których chory ma zniekształcony obraz świata, ludzi i samego siebie.

 

zespół otella

Zespół Otella - przyczyny

Jak już wspomnieliśmy na początku, przyczyną rozwoju zespołu Otella jest uzależnienie od alkoholu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każdy alkoholik zapadnie na tę chorobę. Jej objawy mogą pojawić się również u osób mających wrodzoną skłonność do zaburzeń osobowości. Nałogowe picie niewątpliwie nasila symptomy Zespołu Otella. Alkoholik ma zaniżone poczucie własnej wartości, co z kolei napędza lęk przed odrzuceniem.

Objawy Zespołu Otella

Jak rozpoznać alkoholowy obłęd zazdrości? Do charakterystycznych objawów Zespołu Otella należą:

  • natrętne myśli o niewierności partnera,
  • ciągłe sprawdzanie partnera, wypytywanie, nękanie,
  • dostrzeganie w innych mężczyznach potencjalnych rywali,
  • zaburzone postrzeganie rzeczywistości,
  • utrata kontroli nad emocjami i zachowaniem,
  • agresja werbalna i fizyczna.

Osoba uzależniona od alkoholu, która cierpi na Zespół Otella, nie potrafi dostrzec absurdalności swoich oskarżeń i przekonań. Sama nie poradzi sobie z problemem, a jej zachowanie może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia partnerki. Dlatego potrzebna jest profesjonalna pomoc.

jak leczyć zespół otella

Jak leczyć Zespół Otella?

Człowiek nałogowo pijący alkohol i zmagający się z obsesyjną zazdrością cierpi na dwie skomplikowane choroby. Dlatego oprócz terapii alkoholowej pacjent musi rozpocząć również farmakoterapię i psychoterapię. Podopieczni naszego ośrodka dla alkoholików mogą liczyć na fachowe wsparcie psychiatry, który dobierze odpowiednie leki przeciwpsychotyczne.

Umożliwiamy też pacjentom regularne spotkania z psychologiem. O ile terapeuta uzależnień wspiera alkoholika w walce z nałogiem, o tyle psycholog pomaga mu rozpoznać i przezwyciężać objawy choroby Otella, a także dotrzeć do przyczyn tego zaburzenia.

Czy Zespół Otella jest uleczalny?

Zarówno alkoholizm, jak i Zespół Otella należą do chorób przewlekłych. Oznacza to, że ich leczenie może trwać przez całe życie chorego. Nawrót choroby alkoholowej nierzadko sprzyja ponownemu pojawieniu się objawów paranoicznej zazdrości. Aby do tego nie dopuścić, zachęcamy naszych pacjentów do skorzystania z terapii podtrzymującej poprzez:

  • warsztaty,
  • konsultacje indywidualne,
  • spotkania AA.

Ważne: Oprócz zachowywania trwałej abstynencji alkoholik powinien codziennie przyjmować leki, które przepisał mu psychiatra, a także spotykać się z psychologiem. Psychoterapię i farmakoterapię należy kontynuować również po zakończeniu leczenia w ośrodku terapii uzależnień.