Terapia alkoholowa Łódź

Działalność naszego ośrodka odwykowego nie ogranicza się jedynie do województwa świętokrzyskiego. Kilka lat temu otworzyliśmy placówkę w Łodzi. Przyjmujemy pacjentów z tego miasta oraz z bliższych lub dalszych okolic.

Alkoholicy trafiają do nas w różnym stanie. Zdarza się, że rodzina przywozi na terapię alkoholową w Łodzi osobę nietrzeźwą. Są również przypadki uzależnionych z ciężkim zatruciem alkoholowym, którzy wymagają natychmiastowej detoksykacji. Twój bliski zmaga się z nałogiem? Zastanawiasz się, w którym momencie powinien on rozpocząć odwyk? Wyjaśniamy tę kwestię w naszym artykule.

 

 

Kiedy należy rozpocząć leczenie alkoholizmu?

Trudno jednoznacznie określić najlepszy moment na rozpoczęcie terapii alkoholowej czy narkotykowej. Wynika to z faktu, że uzależnienie przeważnie rozwija się powoli i nie od razu daje charakterystyczne objawy. Przykładowo alkoholizm ma aż cztery fazy rozwoju. Pierwszą z nich, zwaną fazą prealkoholową, niezwykle trudno rozpoznać. Może ona trwać nawet kilka lat.

Wśród kolejnych etapów choroby wyróżniamy:

  • fazę ostrzegawczą,
  • fazę krytyczną,
  • fazę przewlekłą.
leczenie alkoholizmu Łódź

W której z nich należy koniecznie wdrożyć leczenie alkoholizmu? Odpowiedź brzmi: im wcześniej, tym lepiej, bowiem z każdą kolejną fazą pojawiają się nowe, coraz dotkliwsze objawy.

Szczególnie niebezpieczny jest ciąg alkoholowy, czyli stan ciągłej nietrzeźwości utrzymującej się co najmniej 48 godzin. W konsekwencji organizm szybko zatruwa się etanolem.  Aby nie dopuścić do tragedii, należy niezwłocznie zawieźć alkoholika do szpitala lub ośrodka terapii uzależnień. Lekarze przeprowadzą u takiej osoby odtrucie alkoholowe, które umożliwia stopniowe, a tym samym bezpieczne odstawienie używki. 

Ważne: Samodzielna próba przerwania ciągu zazwyczaj kończy się tzw. zespołem abstynencyjnym, który zagraża zdrowiu, a nawet życiu chorego! 

Po detoksie pacjent może rozpocząć właściwą terapię alkoholową. W Łodzi i innych miastach zapewniamy pacjentom zakwaterowanie, wyżywienie i całodobową opiekę. Wszystko po to, by zapewnić podopiecznym bezpieczeństwo i komfort w trudnym (ale nie niemożliwym!) powrocie do zdrowia.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem?