Detoks alkoholowy - co to?

Jak wygląda odtrucie alkoholowe?

Wszyscy alkoholicy zmagają się problemami zdrowotnymi wynikającymi z uzależnienia. Etanol zaburza działanie układu krążenia, obciąża wątrobę, osłabia organizm. Jeśli stężenie tej substancji we krwi jest za duże, pojawia się zatrucie. W tej sytuacji należy przeprowadzić detoks alkoholowy. Co kryje się pod tym pojęciem? Jak długo trwa detoksykacja? Zapraszamy do czytania!

Co to jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy polega na oczyszczeniu organizmu ze szkodliwych metabolitów, które pojawiły się w krwiobiegu po nadmiernym spożyciu napojów procentowych. Na odtrucie alkoholowe może zdecydować się nie tylko alkoholik, lecz także osoba, która jednorazowo przyjęła zbyt dużo etanolu (np. podczas imprezy, dyskoteki itd.). Detoksykacja odgrywa jednak najistotniejszą rolę w leczeniu uzależnionych, którzy ulegli zatruciu. Dlaczego?

Organizm alkoholika przyzwyczaił się do regularnych dawek alkoholu. Jeśli uzależniony będzie próbował sam przerwać picie, może u niego wystąpić zespół abstynencyjny. To gwałtowna i niebezpieczna reakcja organizmu, który "buntuje się" w momencie nagłego spadku stężenia etanolu we krwi.

Co to jest detoks alkoholowy?

Czy można przeprowadzić detoks alkoholowy w domu?

Wiele osób pyta nas, czy można przeprowadzić detoks alkoholowy w domu? Jeśli mamy do czynienia z kimś, kto jest zdrowy i cierpi po prostu na tzw. kaca po przyjęciu, można spróbować domowych sposobów radzenia sobie z tym problemem. Jednak zdecydowanie odradzamy takie rozwiązanie alkoholikom! Odtruciem alkoholowym powinni zająć się lekarze w szpitalu lub w ośrodku dla alkoholików. Na czym polega profesjonalna detoksykacja?

Warto wspomnieć, że odtrucie organizmu przeprowadza się nie tylko w przypadku zatrucia alkoholem. Detoks dedykowany jest także osobom zdecydowanym na leczenie narkomanii. Proces przebiega praktycznie tak samo, ale czas trwania może być dłuższy ze względu na bardzo niszczące działanie narkotyków/leków na organizm człowieka.

Jak przebiega odtrucie alkoholowe?

Do naszego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień często trafiają osoby w ciężkim stanie. Powierzamy je doświadczonym lekarzom, którzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem odtruwania.

  1. Najpierw specjalista dokładnie bada pacjenta. Zbiera również informacje od jego rodziny, by dowiedzieć się, jak długo alkoholik pozostawał w stanie nietrzeźwości, jakiego rodzaju napoje spożywał, jakie pojawiły się u niego objawy itd.
  2. Chory zostaje podłączony do kroplówki. To niezwykle istotny etap detoksykacji. Alkohol wypłukuje z organizmu substancje odżywcze i witaminy. Co gorsza, wiele osób uzależnionych przestaje jeść. Powoduje to spadek masy ciała i ogólne osłabienie. Detoks ma za zadanie uzupełnić wszelkie niedobory minerałów, a także przywrócić równowagę elektrolitową.
  3. Pacjent otrzymuje leki łagodzące objawy zespołu abstynencyjnego. Ratuje to chorego przed katastrofalnymi skutkami tego stanu. Ponadto osoba uzależniona lepiej znosi odstawianie alkoholu i szybciej wraca do równowagi psychicznej i fizycznej.
Ile trwa detoks alkoholowy?

Ile trwa detoks alkoholowy?

Każdy organizm jest inny, dlatego czas trwania detoksu może się różnić u poszczególnych pacjentów. Zazwyczaj odtrucie alkoholowe zabiera od 5 do 7 dni.

Może się jednak okazać, że na przywracanie chorego do równowagi musimy poświęcić więcej czasu. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby alkoholowej, ilości spożytego etanolu czy występowania u danej osoby zaburzeń współistniejących.